TACHOVSKÉ NÁMĚSTÍ OCENĚNO
V soutěži Česká cena za architekturu 2024 získalo Tachovské náměstí cenu za zkvalitnění veřejného prostranství.
Zatímco v soutěži Grand Prix Architeků 2024 Tachovské náměstí postoupilo mezi finalisty, v soutěži Česká cena za architekturu 2024 získalo svébytné náměstí s váhou, pumpou a majákem od architektů Opočenského a Valoucha cenu Ministerstva kultury za zkvalitnění veřejného prostranství (jedna z cen partnerů soutěže).
V odůvodnění se píše: "Náměstí asi nejlépe kloubí mnohovrstevnatost pohledu na zvelebování veřejných prostranství. V případě Tachovského náměstí se zcela nenápadně vypořádává s velkým množstvím minulých i současných požadavků. Jedná se o přestavbu místa, které bylo řadu let zanedbané a nesourodé a jeho vzhled i fungování ovlivnilo mnoho historických podob. Ta současná se stala využitelná snad ve všech myslitelných směrech: je komunikačním uzlem, plochou pro zahrádky restaurací, místem plným zeleně, ale i reliktem bývalé váhy pro tehdejší trhovce a obchodníky. Součástí místa je také letní pítko či pumpa, která prošla renovací a v současnosti slouží jako zdroj pitné vody. Jedná se o prostor, kde jsou mimo jiné také umístěna umělecká díla a místa odpočinku. Na to, jak je výčet funkcí pestrý, je výsledek až nečekaně klidný, uspořádaný, místy až hierarchický a celkově je v souladu se svým okolím. Pomocí jemných zásahů dokázal ateliér OVA zachovat všechny funkce a relikty náměstí včetně víceúrovňové křižovatky. Malé náměstí dolního Žižkova slouží všem nadmíru dobře. Podařilo se vytvořit kultivovaný veřejný prostor, který zde dosud chyběl."
83 let to bylo náměstí Žižkovo. V roce 1958 bylo přejmenováno, protože jeho rozloha byla příliš malá na to, aby odpovídala významu Jana Žižky. 66 let je to tedy Tachovské náměstí.
Na realizaci ještě čeká vysoutěžený výtvarný prvek u vstupu do Žižkovského tunelu, jehož financování Praha 3 dojednává s Magistrátem hlavního města Prahy.
Více info:
https://planujtrojku.cz/.../tachovske-namesti-ma-novou...
https://www.kauza3.cz/.../vzpominky-pana-zahradnicka-na...
https://www.kauza3.cz/.../60-let-tunelu-do-karlina.html
Hlavní cenu získal koncertní sál v Císařských lázních v Karlových Varech od Petr Hájek ARCHITEKTI.
Všechny oceněné najdete zde.
V České republice jsou dvě hlavní ceny za architekturu: Česká cena za architekturu a Grand Prix Architektů.
1. Česká cena za architekturu
- Organizátor: Česká komora architektů (ČKA)
- Založení: 2016
- Cíl: Ocenit vynikající architektonická díla a současnou architekturu v České republice.
- Proces hodnocení: Nezávislá mezinárodní porota hodnotí nominované projekty. Oceňovány jsou jak soukromé, tak veřejné stavby, rekonstrukce i nové budovy.
- Vítězové: Každoročně je vybrán jeden vítěz a několik finalistů, kteří představují současné nejlepší trendy a kvalitu architektonické tvorby.
2. Grand Prix Architektů
- Organizátor: Spolek Obec architektů
- Založení: 1993
- Cíl: Ocenit nejlepší architektonické počiny a rozvoj architektury v širším měřítku. Cena je otevřena pro jednotlivé architekty, ateliéry, ale i specifické kategorie, jako jsou krajinářské a urbanistické projekty.
- Proces hodnocení: Ocenění uděluje odborná porota, která hodnotí projekty na základě jejich kvality a přínosu pro rozvoj architektury.
Česká cena za architekturu se zaměřuje na současné trendy a na podporu architektury ve veřejném povědomí prostřednictvím mezinárodní poroty. Cena Grand Prix architektů má širší spektrum kategorií, hodnotí nejen architektonické objekty, ale i urbanistické nebo krajinářské projekty. Obě ceny tak mají různé zaměření a přístup k hodnocení architektury, ale společně přispívají k podpoře a uznání kvalitní architektonické tvorby v České republice.
Galerie
15 fotografií