Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah
  • Praha 3
  • Čistá trojka
  • Mobilní rozhlas
  • Antigraffity program
  • Trhy na Jiřáku
  • Pravidla podporovaného bydlení

Tachovské náměstí má novou tvář

Modernizace vrátila malému prostranství na úpatí Vítkova jeho původní funkci. To se teď transformovalo na odpočinkovou zónu s lavičkami, záhony a stromy.

Plácek nedaleko Husitské ulice začal v prosinci po rozsáhlých úpravách znovu sloužit veřejnosti. Stalo se tak téměř na den přesně 70 let potom, co byl dokončen žižkovský tunel — stavba, která dělníkům ze Žižkova ulehčila cestu do karlínských továren, zároveň ale do náměstí vryla hlubokou jizvu. „Vestavba tunelu v roce 1953 předělila necitlivě plochu, která tak fakticky ztratila charakter náměstí. Stávající úprava je návratem k původnímu stavu,“ říká starosta Prahy 3 Michal Vronský.

Úpravou myslí to, že náměstíčko bylo „narovnáno“ — nadobro zmizel nepřístupný terén a spolu s ním neupravené křoví i domek, kde dřív sídlily veřejné záchodky a zámečnická dílna. Místo toho je tu čerstvě vydlážděná plocha s lavičkami, záhony a platany. „Až stromy za pár let vyrostou a rozkošatí se, pokryjí plochu stínem,“ slibuje architekt Štěpán Valouch ze studia OVA, který novou podobu náměstí navrhl. „Terén má poměrně silný sklon. Snažili jsme se, aby se tu vsakovalo a v souvrství drželo maximum vody, nádrže pod zemí ale nejsou,“ dodává.

Ve svém návrhu zohlednil taky to, že se místu kdysi přezdívalo Vážák. Stála tu totiž městská váha využívaná trhovci a obchodníky. Teď ji připomíná menší varianta, která je funkční, takže je k dispozici komukoli, kdo si není jistý svou hmotnostní kategorií. Spolu s váhou je součástí vybavení letní pítko a pumpa, která desítky let stávala před hospodou U Slovanské lípy. Teď prošla renovací a slouží jako zdroj pitné vody. Na obou stranách náměstí vyrostly prodloužené schody, na kterých bude možné postavit stoly, židle a vytvořit tak restaurační zahrádky.

Napojení na cyklostezku vyřešila rampa, odpadní kontejnery se přesunuly pod zem. Naprostou novinkou je potom maják coby orientační bod. „Místo je teď důstojnou vstupní branou na Vítkov i pro příchozí z Karlína. Je to víceúrovňová křižovatka mnoha cest a mnoha způsobů dopravy. Dolní Žižkov tím získává nové lokální centrum,“ popisuje výsledek revitalizace Vronský. Důraz na relaxační a pobytovou funkci náměstí stojí i za další změnou — ubylo tu parkujících aut. 

Myšlenka oživit lokalitu sahá do roku 2009, kdy si radnice objednala architektonické návrhy vedlejších nástupů na Vítkov. Z nich zaujal i koncept Mikoláše Vavřína, který představil sjednocenou platformu Tachovského náměstí, tak jak byla později realizována. Návrhy odstartovaly aktivitu několika místních obyvatel, která na cestě k rekonstrukci prostoru sehrála významnou roli. V dalších letech pak vznikly tři architektonické studie od profesionálních kanceláří a čtyři návrhy studentů ČVUT. Na základě výsledků veřejné ankety a doporučení výboru pro územní rozvoj pak v roce 2014 padla volba na řešení předložené studiem OVA.

Rekonstrukce nakonec začala v létě 2022 a stála téměř 77 milionů korun. Provázela ji taky debata o tom, jestli by vstup do tunelu měl být zastřešený. „Tunel sám o sobě je dlouhý a takové řešení by vedlo k prodloužení cesty tmou. Kromě toho je historicky cenný,“ vysvětluje Štěpán Valouch. V budoucnu se koridor dočká ještě poslední úpravy — jeho vstupní stěny ozdobí výtvarný prvek, který vzešel z veřejné soutěže. 

Sdílet:

Josef H. Mysliveček, Radniční noviny

05. 01. 2024

Login