Studenti DAMU napsali „pohádku“ o Praze 3

28.12.2020 8:25

Studenti produkce na pražské DAMU se během jednoho semestru věnovali zkoumání kultury v lokalitách Prahy 3 a nabídli nám několik témat, které by bylo dobré zohlednit při tvorbě rozvojových materiálů Prahy 3. Prošli strategické materiály, zmapovali si kulturní prostředí, vytipovali 100 kulturních aktérů a 23 z nich oslovili s 15 otázkami. Výsledky pak představili příslušným komisím a radním. Spolupráci vítáme a moc děkujeme!
Jak už název napovídá, pohádka je vizí Prahy 3 v roce 2030.

Pohádka o krásné Praze /II v roce 2030

Bylo nebylo. Na Žižkově by chtěl žít každý. Je to čistá a příjemně živoucí čtvrť, kde lidé žijí ve vzájemné pospolitosti, důvěře, otevřenosti a ohleduplnosti. Je zde pestrá paleta nejrůznějších podniků — ať už tradičních hospůdek, útulných kaváren, bister s rozmanitými pochutinami, galerií nebo třeba center pro děti i seniory. Prostředí je zde přátelské, posedává se na ulicích, v parku, okna jsou otevřená a všude jsou lidé.

Kultuře se zde obecně dobře daří. Ne snad že by zde byly nějaké honosné kulturní domy — kultura je jakoby všudypřítomná. S kulturou se zkrátka počítá – ať už se jedná o podporu galerií, divadel či festivalů nebo sousedských aktivit – Praha /|| si je důležitosti takové podpory vědoma. A to v celé šíři svého území, nejen na Žižkově, ale i Jarově, části Vinohrad i Vysočan. To, že kulturou je tato městská část prosycena dokazuje i stále se rozrůstající kulturní čtvrť na území bývalého Nákladového nádraží Žižkov. To, co dříve bývalo bezútěšným brownfieldem je dnes ukázkou smysluplného rozvoje města. A víte, jak to všechno začalo? Tak si zajděte do Muzea paměti Žižkova — to je ta zajímavá kontejnerová stavba na konci třídy Jiřího z Poděbrad. To, že se to kdysi jmenovalo Koněvova si dnes již nikdo nepamatuje…

A tak se Praha 3 staví ke všemu: je sebejistá a uvědomuje si svá silná stejně jako slabá místa. Ta slabá díky otevřenosti svých obyvatel a tím pádem i samosprávy zvládá přetvářet v nové možnosti. Nebojí se změny a chápe, že proces tvorby kulturních míst tkví v aktivním hledání kompromisů. Proto se na Praze 3 společně dobře žije.

Kompletní dokument včetně seznamu podnětů a swot analýzy najdete zde:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login