Plánujte s námi budoucnost Prahy 3
Podzim na Praze 3 bude ve znamení komunitních setkání, jejichž cílem je projednat nový strategický plán.
Podzim na Praze 3 bude ve znamení komunitních setkání, jejichž cílem je projednat nový strategický plán.
Zpracovávání nového desetiletého strategického plánu Prahy 3 postoupilo do nejdůležitější fáze. Až do konce roku bude radnice sbírat poznatky veřejnosti, které pak poslouží jako podklad pro tvorbu konečného dokumentu. Trojku tak čeká produktivní podzim; obyvatelé městské části budou mít totiž možnost zúčastnit se otevřených setkání a prodiskutovat tam podle nich nejdůležitější témata. „Každý mítink bude mít jednotný scénář, výsledky pak budou zpracovány do reportu. Právě tato data poslouží jako podklad pro tvorbu strategického plánu,“ vysvětluje koaliční zastupitel a předseda komise pro strategické plánování a participaci Michal Vronský. „Chceme vytvořit platformu, kde bude možné upozornit na negativní, ale také pozitivní, dobře fungující aspekty naší městské části,“ dodává.
Veřejná setkání budou organizována ve dvou úrovních. První budou určena pro zástupce místních organizací, spolků a institucí — tzv. stakeholdery či aktéry. Zbytek mítinků bude otevřen všem bez rozdílu. S aktéry se plánuje radnice scházet už v září. Zdejší obyvatelé pak dostanou slovo během října a listopadu. „Území jsme kvůli tomu rozdělili do deseti menších, logicky vymezených celků, které kopírují hranice tradičních komunit. V každém z nich proběhnou setkání,“ říká nový koordinátor participace Prahy 3 Karel Světlík. „Při debatách s obyvateli chceme jít do většího detailu. Ono to dává smysl, protože pohled na místní témata a budoucnost bude značně odlišný například na Vinohradech a na Jarově.“ Jakmile skončí sběr informací od obyvatel, uspořádá radnice ještě kvantitativní zkoumání v podobě reprezentativního průzkumu.
Celá fáze veřejného projednávání se měla uskutečnit už na jaře, bohužel ji ale zmařila koronavirová krize. Bude-li také podzim poznamenán různými omezeními a zákazy, je Praha 3 připravena reagovat. Podle Karla Světlíka se část programu přesune do online prostředí. „Chceme se s takovým scénářem poprat a najít co možná nejvhodnější řešení. Určitě budeme myslet i na ty, kteří internet nepoužívají, to je samozřejmost. Je pro nás důležité projednávání strategického plánu úspěšně zvládnout a koronakrize nám to může v horším případě znepříjemnit, nikoliv ale zkazit.“
Pokud patříte k aktérům a máte chuť se zapojit, kontaktujte koordinátora participace. Adresa slouží i pro vaše dotazy: svetlik.karel@praha3.cz