Karel Světlík: Lidé z Trojky mají velký smysl pro pospolitost

28.08.2020 14:49

„Rolí koordinátora participace je být spojnicí mezi radnicí, magistrátem a zástupci místních komunit,“ říká Karel Světlík.

Co máte za sebou a co vás motivovalo se přihlásit na pozici koordinátora participace?
Vystudoval jsem filozofii na FF UK a dříve působil převážně jako pedagog a organizátor kulturních akcí. Důležitější ale je, že žiji dlouho na Praze 3. Momentálně bydlím u Ohrady a znám řadu místních komunit. Nový magistrátní program je promyšlený a má šanci na úspěch. Může překonat limity, které v minulosti participace na Trojce měla. Chytlo mě to za srdce, a tak jsem nabídl svou hlavu a ruce. Náramně se to sem hodí. Myslím si, že lidé z Trojky mají velký smysl pro pospolitost, někdy to tady připomíná vesnici — hlavně to, jak se lidé znají. Jde o historický fenomén, o který je třeba se starat, hýčkat jej.

V čem bude spočívat vaše práce?
Praha 3 je jednou z dvanácti městských částí, které se připojily k novému programu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Cílem je posílit participativní plánování a k tomu má sloužit na úřadě nová pozice koordinátora participace. Mým úkolem je přispět k tomu, aby když místní obyvatelé někde uvidí novou stavbu nebo nově zrekonstruovanou plochu, říkali „my jsme udělali“ a nikoliv „oni udělali“. V praxi to zjednodušeně řečeno znamená, že dostaneme ke stolu lidi, kteří v té oblasti působí, žijí, podnikají, a společně najdeme podobu, na kterou všichni kývnou. Pracujeme teď na výběru projektů, které budeme takto plánovat. Některé projekty, jako třeba tvorba nového strategického plánu, se participativně nastavily díky někdejší radní Janě Belecové už dřív. Takže to do sebe všechno krásně zapadá.

Znamená to, že se lidé mohou obracet přímo na vás?
Určitě ano. Jsem zde pro místní komunity. Rolí koordinátora participace je být spojnicí mezi radnicí, magistrátem a zástupci místních komunit. Nejsem ovšem tiskový mluvčí ani politik. Jsem zaměstnanec úřadu, jehož úkolem je zajistit, aby změny plánovali ti, kterých se to týká. Cílem je také ušetřit zdroje — peníze i čas. O tom participativní plánování je.

Na co konkrétně se můžeme těšit?
Na podzim chystáme veřejné diskuze ke strategickému plánu. To bude velké. Chceme, aby vize Prahy 3 na příštích deset let opravdu vzešla od místních a díky tomu byla respektována jakoukoli příští politickou reprezentací. Už žádné zbytečné dokumenty do šuplíku. Dále se připravujeme například na úpravy parku Přemysla Pittera, na Floře se chystá revitalizace vnitrobloku nebo je v plánu participativní rozpočet ve školách.

A na co se nejvíc těšíte vy osobně?
Na osobní setkání s lidmi, kterým záleží na budoucí podobě Prahy 3. To je vždycky radost.

Text: Miroslav Štochl
Foto: Anežka Hesová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login